PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=902}
8,0 32 509
ocen
8,0 10 1 32509
8,7 31
ocen krytyków
Rękopis znaleziony w Saragossie
powrót do forum filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

A do tego świetne zakończenie, będące odstępstwem od prozy Potockiego. Bo w powieści wszystko się rozwiązuje, a Alfons zostaje szczęśliwym reproduktorem ginącego rodu...
Wspaniała intuicja Hasa.

ocenił(a) film na 10
Woyciesz

jest kilka wersji rękopisu! a nasze polskie tłumaczenie (potocki tworzył po francusku) jest kompilacją i przeróbka bodajże dwu z nich i jest niewiele młodsze od samej książki. Niedawno we Francji ukazała się wersja prawdopodobnie najbardziej zbliżona do ostatecznych zamierzen Potockiego. Polecam poszukać trochę w Google!

ocenił(a) film na 10
shaggy_5

O najnowszej edycji dzieła Potockiego przyznam, że nie słyszałem. Jednakże film kończy się inaczej niż powieść - powrotem do punktu wyjścia i szaleństwem Van Wordena. Masz rację, że istnieją różne wersje wydawnicze - ale nie było to zamiarem Potockiego. Po prostu francuski oryginał zaginął - zachował się tylko niewielki skrót (wybór nowel, czy coś takiego), a za tekst kanoniczny uchodzi (podobno kongenialny) przekład z epoki pióra Edmunda Chojeckiego. We współczesnych wydaniach kontroluje się go z zachowanymi fragmentami francuskimi.
Trochę bliżej swego czasu przyglądałem się dziwnym dziejom tej książki i jej autora (że wspomnę tylko o samobójstwie przy pomocy poświęconej kólki od cukiernicy).
Serdecznie pozdrawiam!

ocenił(a) film na 7
Woyciesz

Odświeżę wątek, bo chciałbym zadać pytanie, a nie chcę zakładać nowego wątku.

Dlaczego kobiety pojawiające się w filmie tak często chodzą boso?
Nie jest to kwestia biedy, bo nie byłoby je stać na takie wspaniałe suknie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones