PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=902}
8,0 32 540
ocen
8,0 10 1 32540
8,7 31
ocen krytyków
Rękopis znaleziony w Saragossie
powrót do forum filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

Czy ktoś z was

ocenił(a) film na 9

czytał książkę? Warto?

MumciurMaster

Witam
Nie oglądałam filmu, choć wiem, że taki był nakręcony. Słucham właśnie audiobooka i nie bardzo wyobrażam sobie jak można było zrobić adaptację w tamtych czasach. Cokolwiek siermiężnych. Jeśli podobał Ci się film, to wydaje mi się, że i książka powinna Ci się spodobać. Nie mogę porównać, ale książka ma swój urok, tym bardziej, że film jest podobno mocno okrojony. Co prawda taką literaturę trzeba lubić. Przyjemnej lektury. Dla mnie warto.

ocenił(a) film na 9
zolzik6

Dzięki :)

ocenił(a) film na 10
MumciurMaster

Czytałem i mam ją. Moim zdaniem to że dobrze oceniasz film nie gwarantuje że spodoba ci się książka. Film jest kapitalnie zrobiony, ale jest tylko jedną z możliwych wersji. Książka jest świetna ale skomplikowana i tak wielowątkowa że "zwykły" czytelnik ginie w niej i po zakończeniu nie wie gdzie był początek. Np. w jednej z wielu opowieści (a właściwie powieści) w niej zawartej jest w dziwnie prosty sposób przedstawiona teoria rachunku różniczkowego. Autor tej powieści był dziwakiem o piekielnej inteligencji. Jeśli chociaż trochę jesteś do Niego podobny to lepiej zostaw powieść w spokoju. Bo możesz skończyć jak Autor :) (zastrzelił się srebrną kulą, którą wcześniej kazał księdzu poświęcić w kościele)

ocenił(a) film na 9
Witek_9

I tak nie mogę jej nigdzie znaleźć. Chyba sobie daruję.

MumciurMaster

Książka jest dostępna on-line
http://literat.ug.edu.pl/sarag/index.htm#spis

ocenił(a) film na 9
nosferatum89

Ja wiem, mówię o wersji papierowej.

ocenił(a) film na 10
MumciurMaster

Ależ... znaleźć można za 15 zeta, niekiedy nawet taniej, i to wersję pełną (o ile w ogóle taka istnieje), a nie skróconą . :-)

ocenił(a) film na 9
marscorpio

Wesprzyj mnie linkiem, błagam!

ocenił(a) film na 10
MumciurMaster

Oj, niedawno sam kopiłem egzemplarz z 1956 roku, bodaj, twarda okładka, całość. Na Allegro trzeba poszukać albo w tym podobnych miejscach.

ocenił(a) film na 10
Witek_9

"W wyobraźni widzę Jana Potockiego wpatrzonego w rodzinną cukiernicę, z której miała być odlana >srebna kulka<".

Gustaw Herling-Grudziński, "Dziennik pisany nocą", zapis z 14 sierpnia 1982 roku.

ocenił(a) film na 9
MumciurMaster

Ja bym jednak polecała. Choć rzeczywiście, jak wspomniano powyżej, szkatułkowa budowa powoduje, że jest to wymagająca lektura.

ocenił(a) film na 10
MumciurMaster

Film genialny,wizjonerski...książkę się czyta dość ciężko,jak barokowe dzieła ale możesz spróbować lektury...

ocenił(a) film na 10
pmko

Tak ,książka jest zakręcona i to mocno.Wymaga czasu, na raz ja maznąć to wyzwanie .

ocenił(a) film na 10
pmko

Książka jest z okresu oświecenia lub preromantyzmu!

ocenił(a) film na 10
ala27

Jest z okresu oświecenia ale czyta się jak barokowe powieści, coś jeszcze mam poprawić ?

ocenił(a) film na 10
pmko

Po pierwsze: nie ma barokowych powieści (przynajmniej nie w Polsce), po drugie w porównaniu z tamtą epoką "Rękopis..." jest pisany bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Nie ma więc mowy o podobieństwie do baroku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones