PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=902}
8,0 32 509
ocen
8,0 10 1 32509
8,7 31
ocen krytyków
Rękopis znaleziony w Saragossie
powrót do forum filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

tam dopiero jest galimatias (pozorny oczywiscie). Film, choc genialny do piet nie dorasta skomplikowaniu fabuly ksiqzkowej

irek_7

Oj, prawdę powiadasz. Poległam gdzieś ok. 150-tej strony. Mózg się przegrzał normalnie. Może kiedyś zacznę od początku...?

ocenił(a) film na 10
irek_7

Moim zdaniem dorasta :). Tego wszystkiego, co jest w książce, nie da się po prostu sfilmować. Film musiałby trwać kilkadziesiąt godzin. I prawdopodobnie byłby całkowicie niezrozumiały, bo sztuka filmowa rządzi się nieco innymi prawami, niż literatura. Samo zakończenie jest dla mnie lepsze, niż w książce. W ksiażce wszystko się wyjaśnia, cała treść okazuje się niezwykła, ale całkowicie racjonalna. W filmie zakończenie jest fantastycznie wieloznaczne, nie wiadomo właściwie kim są Gomelezowie, czy bohater miał do czynienia z jakimiś naprzyrodzonymi siłami, czy też oszalał i wszystko jest wytworem jego wyobrażni : " ... Ale teraz, skoro już wszystko wiem, powiedzcie mi, ale naprawdę: KIM JESTEŚCIE?"

użytkownik usunięty
irek_7

To prawda. Właśnie przeczytałem książkę, i jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści. Bogactwo, barwność i poetyka języka, jakim operuje w niej Potocki, a do tego labiryntowa złożoność, powoduje, że sfilmowanie książki, tak by wiernie oddać jej ducha, jest niezmiernie trudne, jeśli w ogóle możliwe.
Powieść Potockiego jest genialna, absolutny majstersztyk.

ocenił(a) film na 10

Jest to możliwe. Has to zrobił w 1964 r., a jego surrealistyczne zakończenie faktycznie jest lepsze niż w książce.

ocenił(a) film na 10
krzaki69

Książka wspaniała (gdzieś od środka powieści zaczyna się prawdziwy Sajgon), ale też mi osobiscie podobała się bardziej końcówka filmowa.

Trudno sobie wyobrazić, żeby tak wieloznaczny, kunsztowny i odkrywczy film mógł powstać w dzisiejszych czasach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones